galuchanun (nazarlanko) wrote in koscioly,
galuchanun
nazarlanko
koscioly

Костел Всіх Святих в Годовиці

 Годовицька парафія була заснована перед 1498 роком. Костел в Годовиці був збудований протягом 1751-1758 років завдяки фундації львівського архидиякона ксьондза Степана Мікульського (1714-1783).
 
 
 Старе і сучасне фото костелу в Годовиці
 
Автором проекту є Бернард Меретин. Праця над декораціями костелу тривала ще в наступних роках; посвячення костелу наступило аж в 1774 р.
 

 

 
Автором стінних розписів костелу в Годовиці є Александр Ролінський, а автором різьб'ярських декорацій - Ян Георг Пінзель при співпраці Мацея Полейовського.
 

 
 
 

 
В квітні 1946 року коли святиню покинув останній адміністратор годовицької парафії, до 1961 року - костел був замкнений. Частина цінних костельних речей в 1965 році передана Львівській Галереї Мистецтв і розміщена у відділі в Олесько. В 1974 році святиня горіла, що згодом дало свій наслідок - частина даху була зруйнована. На сьогодні костел в Годовиці знаходиться в стані прогресуючої руїни.
 
 
Фото автора, травень 2009
 
Костел розташований в пд.-зх. частині села, над ставом. Вівтар (пресбітеріум) орієнтований на захід. В інтер'єрі святиня цілісно покрита частково затертими високомистецькими розписами (над головним вівтарем - Бог Отець на небесах і два ангели, по боках вікон ікони святих, тощо).
 
 
 

 

 
Стан збереження:

Костел позбавлений даху і склепінь. Мури святині пошкоджені (де-не-де видніються тріщини), що не пророкує втішної долі цій не без перебільшення прекрасній будівлі. Поліхромія стін збережена досить добре. В трансепті збережені невеликі фрагменти структур образів. Ікона (Matki Boskiej Pocieszenia) перенесена до костелу св. Августина у Вроцлаві (Польща).
 

 
Пам'ятки фігурної різьби знаходяться в Львівській Галереї Мистецтв (відділ в Олесько) - різьби з головного вівтаря і амвони, та в костелі Божого Тіла у Вроцлаві.
 

 
Годовицький костел становить перший і найдосконаліший взірець для цілої серії подібних будівель (Бучач, Берездівці, Лопатин, Рава-Руська, Коломия, Буськ), які в той чи інший спосіб мали відношення до творчості архітектора Бернарда Меретина.
 
 Особисті враження: вражає зовнішній вигляд будівлі, архітектурна довершеність архітектурних елементів і декорацій. Особливої уваги заслуговують внутрішні розписи святині. Зважаючи і дивлячись на імена всіх тих, хто приклався до її побудови, можна стверджувати, що костел в Годовиці в околицях міста Львова є найціннішою сакральною пам'яткою 18 ст. (що перебуває в стані руїни) в Галичині та й (не побоюсь цього сказати) в Україні. 

 Відвідано: 01.05.2009 і 14.11.2010
Tags: Годовиця, Пустомитівський район
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 1 comment